//slow... //loading //
//321... what is time⏰

2021 Primetime Emmy Awards: Complete list of winners and nominees

2021 Primetime Emmy Awards: Complete list of winners and nominees


The 73rd Primetime Emmy Awards are underway, as stars from across the TV industry vie to take home the coveted award. Cedric the Entertainer is hosting the show, which is being broadcast live from Los Angeles on CBS and Paramount+.

After last year’s virtual show, the 2021 ceremony is taking place before a limited live audience made up of nominees and select guests. All attendees have been asked to show proof of vaccination against COVID-19.

Apple+’s “Ted Lasso” scored the most nominations with 13. Netflix’s “The Crown” and Hulu’s “The Handmaid’s Tale” each received 11 nominations, tied for second place.

The ceremony is currently airing live on CBS and Paramount+.

Outstanding Variety Talk Series

  • “Conan”
  • “The Daily Show with Trevor Noah”
  • “Jimmy Kimmel Live!”
  • “Last Week Tonight with John Oliver”
  • “The Late Show with Stephen Colbert”

Outstanding Competition Program

  • “The Amazing Race”
  • “Nailed It”
  • “RuPaul’s Drag Race”
  • “Top Chef”
  • “The Voice”

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Aidy Bryant, “Shrill” 
  • Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
  • Allison Janney, “Mom”
  • Tracee Ellis Ross, “Black-ish” 
  • Jean Smart, “Hacks”

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson, “Black-ish”
  • Michael Douglas, “The Kominsky Method” 
  • William H. Macy, “Shameless”
  • Jason Sudeikis, “Ted Lasso”
  • Kenan Thompson, “Kenan”

Outstanding Comedy Series

  • “Black-ish”
  • “Cobra Kai”
  • “Emily in Paris”
  • “Hacks”
  • “The Flight Attendant”
  • “The Kominsky Method”
  • “Pen15”
  • “Ted Lasso”

Outstanding Lead Actor in a Limited or Anthology Series or a Movie

  • Paul Bettany, “WandaVision”
  • Hugh Grant, “The Undoing”
  • Ewan McGregor, “Halston”
  • Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
  • Leslie Odom, Jr., “Hamilton”

Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or a Movie

  • Michaela Coel, “I May Destroy You”
  • Cynthia Erivo, “Genius: Aretha”
  • Elizabeth Olsen, “WandaVision”
  • Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
  • Kate Winslet, “Mare of Easttown”

Outstanding Limited or Anthology Series

  • “I May Destroy You”
  • “Mare of Easttown”
  • “The Queen’s Gambit”
  • “The Underground Railroad”
  • “WandaVision”

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Uzo Aduba, “In Treatment”
  • Olivia Colman, “The Crown”
  • Emma Corrin, “The Crown”
  • Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
  • MJ Rodriguez, “Pose”
  • Jurnee Smollett, “Lovecraft Country”

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Sterling K. Brown, “This Is Us”
  • Jonathan Majors, “Lovecraft Country”
  • Josh O’Connor, “The Crown”
  • Regé-Jean Page, “Bridgerton”
  • Billy Porter, “Pose”
  • Matthew Rhys, “Perry Mason”

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Brett Goldstein, “Ted Lasso” — Winner
  • Carl Clemons-Hopkins, “Hacks”
  • Brendan Hunt, “Ted Lasso”
  • Nick Mohammed, “Ted Lasso”
  • Paul Reiser, “The Kominsky Method”
  • Jeremy Swift, “Ted Lasso”
  • Kenan Thompson, “Saturday Night Live”
  • Bowen Yang, “Saturday Night Live”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Hannah Waddingham, “Ted Lasso” — Winner
  • Aidy Bryant, “Saturday Night Live”
  • Hannah Einbinder, “Hacks”
  • Kate McKinnon, “Saturday Night Live”
  • Rosie Perez, “The Flight Attendant”
  • Cecily Strong, “Saturday Night Live”
  • Juno Temple, “Ted Lasso”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Giancarlo Esposito, “The Mandalorian”
  • O-T Fagbenle, “The Handmaid’s Tale”
  • John Lithgow,  “Perry Mason”
  • Tobias Menzies, “The Crown”
  • Max Minghella, “The Handmaid’s Tale”
  • Chris Sullivan, “This Is Us”
  • Bradley Whitford, “The Handmaid’s Tale”
  • Michael K. Williams, “Lovecraft Country”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Gillian Anderson, “The Crown”
  • Helena Bonham Carter, “The Crown”
  • Madeline Brewer, “The Handmaid’s Tale”
  • Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”
  • Aunjanue Ellis, “Lovecraft Country”
  • Emerald Fennell, “The Crown”
  • Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”
  • Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale”

Outstanding Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Evan Peters, “Mare of Easttown” — Winner
  • Thomas Brodie-Sangster, “The Queen’s Gambit”
  • Daveed Diggs, “Hamilton”
  • Paapa Essiedu, “I May Destroy You”
  • Jonathan Groff, “Hamilton”
  • Anthony Ramos, “Hamilton”

Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Julianne Nicholson, “Mare of Easttown” — Winner
  • Renée Elise Goldsberry, “Hamilton”
  • Kathryn Hahn, “WandaVision”
  • Moses Ingram, “The Queen’s Gambit”
  • Jean Smart, “Mare of Easttown”
  • Phillipa Soo, “Hamilton”

Outstanding Drama Series

  • “The Boys”
  • “Bridgerton”
  • “The Crown”
  • “The Handmaid’s Tale”
  • “Lovecraft Country”
  • “The Mandalorian”
  • “Pose”
  • “This is Us”

Outstanding Variety Sketch Series

  • “A Black Lady Sketch Show”
  • “Saturday Night Live”

Outstanding Variety Special (Live)

  • “Celebrating America – An Inauguration Night Special”
  • “The 63rd Annual Grammy Awards”
  • “The Oscars”
  • “The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd”
  • “Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020”

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

  • “Bo Burnham: Inside”
  • “David Byrne’s American Utopia”
  • “8:46” – Dave Chappelle
  • “Friends: The Reunion”
  • “Hamilton”
  • “A West Wing Special to Benefit When We All Vote”

Outstanding Directing for a Comedy Series

  • “B Positive” (Episode: “Pilot”), Directed by James Burrows
  • “The Flight Attendant” (Episode: “In Case of Emergency”), Directed by Susanna Fogel
  • “Hacks” (Episode: “There Is No Line”), Directed by Lucia Aniello
  • “Mom” (Episode: “Scooby-Doo Checks and Salisbury Steak”), Directed by James Widdoes
  • “Ted Lasso” (Episode: “Biscuits”), Directed by Zach Braff
  • “Ted Lasso” (Episode: “The Hope that Kills You”), Directed by MJ Delaney
  • Ted Lasso (Episode: “Make Rebecca Great Again”), Directed by Declan Lowney

Outstanding Directing for a Drama Series

  • “The Crown” (Episode: “War”), Directed by Jessica Hobbs  — Winner
  • “Bridgerton” (Episode: “Diamond of the First Water”), Directed by Julie Anne Robinson
  • “The Crown” (Episode: “Fairytale”), Directed by Benjamin Caron
  • “The Handmaid’s Tale” (Episode: “The Wilderness”), Directed by Liz Garbus
  • “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 9: The Marshal”), Directed by Jon Favreau
  • “Pose” (Episode: “Series Finale”), Directed by Steven Canals

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series

  • “Hamilton,” Directed by Thomas Kail
  • “I May Destroy You” (Episode: “Ego Death”), Directed by Sam Miller and Michaela Coel
  • “I May Destroy You” (Episode: “Eyes Eyes Eyes Eyes”), Directed by Sam Miller
  • “Mare of Easttown,” Directed by Craig Zobel
  • “The Queen’s Gambit,” Directed by Scott Frank
  • “The Underground Railroad,” Directed by Barry Jenkins
  • “WandaVision,” Directed by Matt Shakman

Outstanding Writing for a Comedy Series

  • “The Flight Attendant” (Episode: “In Case of Emergency”), Written by Steve Yockey
  • “Girls5eva” (Episode: “Pilot”), Written by Meredith Scardino
  • “Hacks” (Episode: “There Is No Line”), Written by Lucia Aniello, Paul W. Downs, and Jen Statsky
  • “PEN15” (Episode: “Play”), Written by Maya Erskine
  • “Ted Lasso” (Episode: “Make Rebecca Great Again”), Written by Joe Kelly, Brendan Hunt, and Jason Sudeikis
  • “Ted Lasso” (Episode: “Pilot”), Written by Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, and Joe Kelly

Outstanding Writing for a Drama Series

  • “The Crown” (Episode: “War”), written by Peter Morgan — Winner
  • “The Boys” (Episode: “What I Know”), written by Rebecca Sonnenshine
  • “The Handmaid’s Tale” (Episode: “Home”), written by Yahlin Chang
  • “Lovecraft Country” (Episode: “Sundown”), written by Misha Green
  • “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 13: The Jedi”), written by Dave Filoni
  • “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 16: The Rescue”), written by Jon Favreau
  • “Pose” (Episode: “Series Finale”), written by Steven Canals, Brad Falchuk, Our Lady J, Janet Mock, and Ryan Murphy

Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series

  • “I May Destroy You,” Written by Michaela Coel
  • “Mare of Easttown,” Written by Brad Ingelsby
  • “The Queen’s Gambit,” Written by Scott Frank
  • “WandaVision” (Episode: “All-New Halloween Spooktacular!”), Written by Chuck Hayward and Peter Cameron
  • “WandaVision” (Episode: “Filmed Before a Live Studio Audience”), Written by Jac Schaeffer
  • “WandaVision” (Episode: “Previously On”), Written by Laura Donney

Outstanding Writing for a Variety Series

  • “The Amber Ruffin Show”
  • “A Black Lady Sketch Show”
  • “Last Week Tonight with John Oliver”
  • “The Late Show with Stephen Colbert”
  • “Saturday Night Live”



Source link

//loading... please wait